Festivalul Internațional de Teatru de la Sibiu24 iunie – 3 iulie 2022 | ediția a 29-a

0300
ROMÂNIA
1h 10min
FITS Online - Înregistrat
0400
ROMÂNIA
Actori: Oana Pellea, Mircea Rusu, Cristina Casian, Florina Gleznea, Richard Bovnoczky, Ionuț Grama
-
SEZONUL ROMÂNESC

Regia: Mariana Cămărășan
Oana Pellea - Cuvintele dintre mine și tine. Întâlnirile Oanei Pellea: Caragiale
Teatrolog: Anca Ioniță
Scenografia: Vladimir Turturica
Video design: Vlad Lăzărescu
Foto: Cătălina Flămânzeanu
Grafică: Sergiu Doroftei
Video, editing: WakaUaca studio
Preview și seria making-of - Caragiale e de vină!
Text de: Matei Vișniec
Echipa de creație: Vladimir Turturica, Vlad Lăzărescu, Ștefan Vasilescu, Amalia Iorgoiou, Mariana Cămărășan
Proiect al Asociației Goong, realizat cu sprijinul Raiffeisen Bank, Teatrul Mic și Muzeul Național al Literaturii Române
42min
FITS Online - Înregistrat
0500
ROMÂNIA

În distribuţie:
Școala de Canto a Bisericii Luterane din Sibiu; Corul Bach din Sibiu, dirijor Brita Falch Leutert
Compania Dis.Place; director artistic: Teresa Leonhard; Andrei Marcovici, percuție; Katharina Stricker, acordeon și orgă; Jürg Leutert, double bass; Tudor Ilea, camera; Hans Scherer, înregistrare; Teresa Leonhard & Brita Falch Leutert, editare și producție

-
SEZONUL ROMÂNESC

Regia: Teresa Leonhard & Brita Falch Leutert
Coproducători: Lutheran Parish C.A. Sibiu, Dance Company Dis.Place, Filarmonica Sibiu, FITS
25min
FITS Online - Înregistrat
0700
ISRAEL
Reprezentat de șase dansatori ai Batsheva Dance Company din sezonul 2020/2021: Yael Ben Ezer, Sean Howe, Londiwe Khoza, Igor Ptashenchuk, Yoni (Yonatan) Simon, Hani Sirkis
-
SEZONUL ISRAELIAN

De: Ohad Naharin
Imagine: Roee Shalti
Montaj: Roee Shalti, Ohad Naharin
Costume: Eri Nakamura
Consultant lumini: Avi Yona Bueno (Bambi)
Muzica: John Zorn / Album Absinthe/Muzic (Naked City)/ Gaetano Donizetti / Una furtiva lagrima sir D'amore, L'Elisir D'Amore (Jussi Bjoerling)/John Taverner / In-Nomine, Din albumele Rosa, Elizabethan Lute Music și Sixteenth Century Music fpentru Viols/ Ran Slavin / Bum Carib, Din albumul Thermo Swing Yehonatan Oppenheim și Oren Imanuel / O.R.O.M.K Luis Ramos Morais / Cabra, Din albumul Coladeras de Cabo Verde Vol. 1
Produs de Batsheva Dance Company în octombrie, 2020. Filmat în Varda Studio în memoria Varda Kenny, Suzanne Dellal Centre, Tel Aviv.
Refacerea și filmarea acestei producții a fost posibilă prin sprijinul generos al: Nurit și Rick Amdur, Fundația familiei Zita și Mark Bernstein din Winnipeg, Fundația familiei Chleck din Boston, Donatorii anonimi în Israel
50min
FITS Online - Înregistrat
0800
ISRAEL - GERMANIA
SEZONUL GERMAN ȘI ISRAELIAN

Creație și concept: Gaston Zahr & Merav Eitan
16h
Piața Mică
0900
FRANȚA-ROMÂNIA
Vernisajul va avea loc în 21 august, la ora 15:30
8h
Muzeul de Artă Contemporană
0900
ROU-FRA-DEU
Vernisajul va avea loc în 22 august, la ora 14:30
11h
Primăria Municipiului Sibiu ( Centrul de informare turistică)
0900
ROMÂNIA
Duplex expozițional: Bruno Maria Brad: Monumental – Drawing inside and out
Curatori: dr. Dana Roxana Hrib, Alexandra Gălăbuț
Partener: Festivalul Internațional de Teatru Sibiu
Acțiune cofinanțată de Primăria Municipiului Sibiu
8h
Muzeul Brukenthal
0900
ROMÂNIA
Duplex expozițional: Bruno Maria Brad: Monumental – Drawing inside and out
Curatori: dr. Dana Roxana Hrib, Alexandra Gălăbuț
Partener: Festivalul Internațional de Teatru Sibiu
Acțiune cofinanțată de Primăria Municipiului Sibiu
8h
Muzeul de Artă Contemporană
0900
ROMÂNIA
Expoziție de pictură, grafică, fotografie, artă decorativă și sculptură
8h
Muzeul Brukenthal
0900
ROMÂNIA
Expoziția: 3 secole Brukenthal, Arta europeană 1500-1800, colecția av. George Șerban
Colecția av. George Șerban
Curatori: dr. Alexandru Constantin Chituță
Co-organizator: Colecția av. George Șerban
Parteneri: Festivalul Internațional de Teatru de la Sibiu, Ramada Sibiu
Acțiunea este co-finanțată de Primăria Municipiului Sibiu
8h
Muzeul Brukenthal
1000
ISRAEL
Coordonator: EYAL DADON
3h
CJPCT „Cindrelul Junii” Sibiu
1000
ROMÂNIA
Vernisajul va avea loc în 20 august, la ora 16:00

Expoziție de textile tradiționale de colecție – Iulia Gorneanu și Laura Caraman
Iulia Gorneanu – curator
Laura Caraman – designer de chimono
8h
Centrul Cultural Habitus
1000
ROMÂNIA
Moderator: Octavian Saiu
1h
Filarmonica de Stat
1000
ROMÂNIA
Vernisajul va avea loc în 21 august, la ora 16:00

Expoziție de fotografia, arta instalaţiei si muzică - Luana Popa, Dumitru Dinel Teodorescu, Tibor Cari
12h
Teatrul Gong - parter
1000
ROMÂNIA
Vernisajul va avea loc în 21 august, la ora 14:30
12h
Facultatea de Litere și Arte (ULBS)
1000
ROMÂNIA
Distribuția: Raluca Iani, Iustinian Turcu, Ciprian Scurtea, Ali Deac, Iulian Buzuloiu, Andrada Oltean.
-
SEZONUL ROMÂNESC

De Alexandra Badea
Regia: Radu Nica
Director imagine și montaj: Alexandru Condurache
Scenografie: Iulia Gherghescu
Muzica originală: Claudiu Urse
Asistent regie și sufleor: Sanda Anastasof
Manager proiect: Claudia Maior
Subtitrare și sincronizare: Camelia Oana
1h 40min
FITS Online - Înregistrat
1000
ROMÂNIA
Expoziție de pictură, grafică, fotografie, artă decorativă și sculptură
5h 30min
Galeria UAP
1100
ROMÂNIA-FRANȚA
1h
Filarmonica de Stat
1100
AUS-GBR-USA
Moderator: Ed Elbourne, Senior Consultant Arup, GBR
Invitați: Dan Potra, Theatre Designer, AUS
Simon Reveley, CEO Figment Productions, GBR
Sarah Ellis, Director Of Digital Development Royal Shakespeare Company, GBR
Paola Prestini, Composer, Co-Founder & Artistic Director National Sawdust, USA
-
EVENIMENT ÎN LIMBA ROMÂNĂ
1h 30min
FITS Online - Înregistrat
1100
AUS-GBR-USA
Moderator: Ed Elbourne, Senior Consultant Arup, GBR
Invitați: Dan Potra, Theatre Designer, AUS
Simon Reveley, CEO Figment Productions, GBR
Sarah Ellis, Director Of Digital Development Royal Shakespeare Company, GBR
Paola Prestini, Composer, Co-Founder & Artistic Director National Sawdust, USA
-
EVENIMENT ÎN LIMBA ENGLEZĂ
1h 30min
FITS Online - Înregistrat
1100
ARGENTINA - FRANȚA
Cu: Rosalba Boffa
-
SEZONUL FRANCEZ

40min
Săliște
1200
POLONIA

În distribuție: Sylwia Lewandowska (voce, Ureche); Monika Rutkowska (voce, Ureche); Roza Kazarini (voce, Ochi); Luna Aumatell (Ochi); Agata Rychcik-Skibinski (Buze); Alanı Vonroosebeke (Buze); Dmytro Kalenbet (Nas); Blandine Potiron (cărucior)

-
Regia: Dariusz Skibinski
Muzica: Adam Adamski
Maestru de ceremonie: Dariusz Skibinski
Coproducători: Stowarzyszenie Kulturalne “Pocztowka”
55min
Pietonala Nicolae Bălcescu
1200
ROMÂNIA
Dan Perjovschi
24h
Sala Mare TNRS
1200

Curator expoziție: dr. Alexandru Constantin Chituță
Artist: Alexandru Cînean, autor al expoziției de pictură „Faust. Vanity and Despair”, inaugurată la Muzeul de Artă Contemporană Brukenthal în cadrul FITS 2016.

-
Vernisajul va avea loc în 23 august, la ora 17:00
10h
Piața Mică
1200
ROMÂNIA
Ștefan Radu Crețu
24h
Zidul exterior TNRS
1200
ROMÂNIA
Cu: Dan Perjovschi
24h
Zidul exterior TNRS
1300
ROMÂNIA
Invitați : Octavian Saiu
1h
Filarmonica de Stat
1300
SGP-GBR-IRL-AUS
Moderator: Chris Mercer, Senior Consultant Arup, AUS
Invitați: Charlotte Nors, Managing Director Singapore Repertory Theatre, SGP
Robert Read, CEO National Concert Hall, Dublin GBR/IRL
-
EVENIMENT ÎN LIMBA ROMÂNĂ
1h
FITS Online - Înregistrat
1300
SGP-GBR-IRL-AUS
Moderator: Chris Mercer, Senior Consultant Arup, AUS
Invitați: Charlotte Nors, Managing Director Singapore Repertory Theatre, SGP
Robert Read, CEO National Concert Hall, Dublin GBR/IRL
-
EVENIMENT ÎN LIMBA ENGLEZĂ
1h
FITS Online - Înregistrat
1400
JAPONIA

Distribuția: Kazuyoshi Kushida, Takashi Fujiki, Hiroshi Omori, Masako Chiba, Eiji Yokota, Yuki Nishio, Keisuke Sakamoto, Minion Otsuru, Nao Iizuka, Jun Kondo, Taku Takei, Takashi Hosokawa,Yutaka Fukazawa, Junta Kusamitsu, Naoko Shimoji

-
SEZONUL JAPONEZ

Regia: Kazuyoshi Kushida
Traducere: Chizuko Komiyama
Muzica: Rikuya Terashima
Designer lumini: Sigeo Saito
Design sunet: Kunihiko Ichiki
Costume: Kaoru Nakano
Coafuri: Noriko Noguchi
Manger scenă: Satoshi Fukuzawa
Producător: Tomoko Ogawa
2h 23min
FITS Online - Înregistrat
1400
SPANIA
De: Marta Barceló
Traducere de: Luminița Voina-Răuț
Regia: Mariana Cămărășan
Eveniment moderat de: Bobi Pricop, Andrei C. Șerban
Selecţie: Claudia Domnicar
1h 30min
Centrul Cultural Habitus
1430
USA-GBR
Moderator: Tateo Nakajima, Arup Fellow, GBR
Invitați: Joshua Ramus, Founder & principal REX, USA
Kai-Uwe Bergmann, Partner BIG, USA
Amanda Levete, Director AL_A, GBR
-
EVENIMENT ÎN LIMBA ENGLEZĂ
1h 30min
FITS Online - Înregistrat
1430
USA-GBR
Moderator: Tateo Nakajima, Arup Fellow, GBR
Invitați: Joshua Ramus, Founder & principal REX, USA
Kai-Uwe Bergmann, Partner BIG, USA
Amanda Levete, Director AL_A, GBR
-
EVENIMENT ÎN LIMBA ROMÂNĂ
1h 30min
FITS Online - Înregistrat
1500
ROMÂNIA
EVENIMENT ÎN LIMBA ENGLEZĂ
FITS Online - Înregistrat
1500
EVENIMENT ÎN LIMBA ROMÂNĂ
FITS Online - Înregistrat
1600
PORTUGALIA
Voce: João Farinha
Fado Ao Centro - Luis Barroso, Luis Santos si Hugo Gamboias
-
Text de: Fado Ao Centro
50min
Catedrala Evanghelică C.A. "Sfânta Maria"
1600
PORTUGALIA
Voce: João Farinha
Fado Ao Centro - Luis Barroso, Luis Santos si Hugo Gamboias
-
Text de: Fado Ao Centro
50min
FITS Online - În direct
1600
ROMÂNIA
Cu: Constantin Necula
1h
Catedrala Mitropolitană „Sfânta Treime”
1600
JAPONIA
În distribuție: Mizuki Taka, Koichiro Tamura
Suport: Art Council Tokyo (Tokyo Metropolitan Foundation for History and Culture), Yokohama Dance Collection (Yokohama Arts Foundation)
-
SEZONUL JAPONEZ

Regia şi coregrafia: Koichiro Tamura
Asistent: Mirika Ishida
1h
Teatrul Gong - parter
1600
BULGARIA
Distribuție: Andrey Ivanov, Boryana Ivanova, Vasil Marinov, Vasilena Chernaeva, Viliana Dimitrova, Evdokiya Encheva, Kalina Raeva, Katrin Lalova, Madlen Hristova, Marinela Georgieva, Martin Milchev, Nelina Mihailova, Radinela Toteva, Rosen Ivanov, Stefana Dunkova, Hristina Stoyanova, Yanitsa Halacheva
-
Text: Bonyo Lungov, Konstantin Karakostov
Regia: Konstantin Karakostov, Marian Rangelov, Lyubomir Genchev
Punerea în scenă: Bonyo Lungov
Scenografia: Aleksandar Garalov
Costume: Aleksandrina Hristova
Coregrafia: Dariya Koleva
Instruire vocală: Maria Koleva,
55min
FITS Online - Înregistrat
1700
ROMÂNIA
Cu: Andrea Gavriliu
-
SEZONUL ROMÂNESC

Regia și coregrafia: Andrea Gavriliu
Concept, selecție muzicală : Andrea Gavriliu
Decor: Alexandru Petre
Sunet și lumini: Paul Drăguș/Dragoș Mărgineanu
55min
Teatrul Gong - etaj
1700
ELVEȚIA
SEZONUL ELVEȚIAN

Creat împreună cu și interpretat de: Tarek Halaby, Dimitri Jourde, Romeu Runa & Colin Vallon
Regia și coregrafia: Martin Zimmermann
Creația muzicală: Colin Vallon
Dramaturgia: Sabine Geistlich
Decor: Martin Zimmermann, Simeon Meier
Coordonare scenă și tehnică: Ingo Groher
Light design: Jérôme Bueche
Sound design: Andy Neresheimer
Colaborare artistică Eugénie Rebetez
Asistent regie: Sarah Büchel
Manager producție scenă: Roger Studer
Construcție decor: Ingo Groher, Ateliers du Théâtre Vidy-Lausanne
Pictură decor: Michèle Rebetez-Martin
Producție costume: Katharina Baldauf, Doris Mazzella
Manager scenă: Roger Studer, Jan Olislagers
Regie lumini: Jérôme Bueche, Sarah Büchel
Regie sunet: Andy Neresheimer, Franck Bourgoin
Administrator tehnic: Sarah Büchel
Management producție: Alain Vuignier
Producător internațional: Claire Béjanin
Producător: MZ Atelier
Co-producători: Biennale de la danse de Lyon 2018 • Kaserne Basel • Le Volcan, scène nationale du Havre • Les 2 Scènes, scène nationale de Besançon • Les Théâtres de la Ville de Luxembourg • Maillon, Théâtre de Strasbourg – Scène européenne • Maison de la Culture de Bourges / Scène Nationale • Scène Nationale du Sud-Aquitain • Nebia – Biel / Bienne • Théâtre de la Ville, Paris • Theater Casino Zug • Theater Chur • Théâtre Vidy-Lausanne • Zürcher Theater Spektakel
Cu sprijin din partea: Ernst Göhner Foundation • Cultural funds – Société Suisse des Auteurs (SSA) • Stanley Thomas Johnson Foundation • Corymbo Foundation
Martin Zimmermann is supported by a cooperative funding agreement with the Culture Department City of Zurich, Department of Culture Canton Zurich and Pro Helvetia – Swiss Arts Council
1h 30min
Fabrica de Cultură IACM Construcții SA– UniCredit - Sala Lulu
1700
MAREA BRITANIE

Distribuția: Mavin Khoo, Joy Alpuerto Ritter, Vincenzo Lamagna. Ching-Ying Chien, B C Manjunath, Kristina Alleyne, Sadé Alleyne, Ching-Ying Chien, Theo TJ Lowe, Kennedy Junior Muntanga, Nina Harries, Yen-Ching Lin, Sohini Alam, David Azurza, Chitra Poornima Sathish, Akram Khan Theo TJ Lowe, Symphony of Fingerprints – Act I, II, III

-
SEZONUL BRITANIC

Un spectacol de: Akram Khan
Voice over: Ruth Little
Subtitrarea: Silvana Vulcan
Acest film a fost editat cu sprijinul Cena Contemporânea - Festival Internacional de Teatro de Brasília
1h
FITS Online - Înregistrat
1800
ROMÂNIA

Distribuția: Daniel Nuță (Satin), Andrei Șchiopu (Costîliov/Medvediev), Hristu Trică (Vasili Pepel), Vlad Ciubotaru (Luca), Răzvan Bratu (Baronul), Florin Negrean (Actorul), Gabriel Gheorghiu (Cleșci), Robert Onofrei (Bubnov), Cezara Petredeanu (Vasilisa), Amanda Petrișor (Natașa), Claudia Soare (Ana), Odette Mîndruță / Daria Pentelie (Nastia), Diana Cuculea (Cvașnia), Vlad Ianuș (Alioșa), Iulian Balan (Crivoi-Zob), Alexandru Prica (Tătarul)

-
SEZONUL ROMÂNESC

De: Maxim Gorki
Regia: Șerban Puiu
Traducerea în limba engleză: Iuliana Guillot
1h 50min
Cavas ULBS
1800
ROMÂNIA
Distribuția: Mihai Smarandache (Dimitri), Marius Damian (Feodor), Mădălina Ciotea/Meda Victor (Katerina), Sabrina Iaschevici (Grushenka), Alexandru Papadopol (Ivan), Vlad Bîrzanu (Alyosha), Cezar Antal (Smerdiakov), Constantin Cojocaru (Voice over Father Zosima).
-
SEZONUL ROMÂNESC

De: Enda Walsh
După „Frații Karamazov” de Fyodor Dostoyevsky
Regia și traducerea: Vlad Massaci
Decor: Adrian Damian
Costume: Luiza Enescu
Music & sound design: Vlaicu Golcea
Video design: Ioana Bodale
Light design: Andrei Délczeg
Coregrafia: Răzvan Mazilu
Asistent regie: Teodora Petre
2h 35min
Sala Mare TNRS
1830
FINLANDA
Cu: Katerina Repponen, Pasi Nousiainen
-
Un spectacol de și cu: Katerina Repponen, Pasi Nousiainen
Costume: Riikka Heiskanen
Recuzită: Tanssiteatteri Hurjaruuth, Tapio Komulainen
Creație: Company Kate and Pasi
Idee originală: Maksim Komaro
25min
Piața Habermann - Zona A
1845
ROMÂNIA
În distribuție: Anamaria Pîslaru, Sorin Dinculescu, Dora Iftode, Alina Crăiță, Valentin Mihalache, Laura Dumitrașcu Duică, Cristina Panait, Sonia Kalman, Daciana Voinescu, Petru Marginean, Alexandru Cruceru
-
SEZONUL ROMÂNESC

Regia: Mihai Mălaimare
Scenografia: Anca Albani, Sanda Mitache, Alina Gurguță, Sergiu Chihaia, Adina Mastalier, Raluca Frățiloiu
Muzică: Răzvan Diaconu
40min
Pietonala Nicolae Bălcescu
1900
SPANIA
Interpreți: Fafá Franco, Tatiana da Silveira, Nick Prescott (DJ)
-
SEZONUL SPANIOL

Decorul: Fafá Franco
Sound Design: Nick Prescott
Light Design: Fafá Franco
Muzica: Nick Prescott
1h 30min
Piața Habermann - Scena
1900
ROMÂNIA

Distribuția: Gomez Addams: Lucian Ionescu; Morticia Addams: Oana Predescu; Wednesday Addams: Ana Udroiu; Pugsley Addams: Mihai Cheregi; Unchiul Fester: Mihai Mitrea; Bunica: Oana Pușcatu; Lurch: Mircea Alexandru Băluță; Alice Beineke: Maria Alexievici; Mal Beineke: Doru Bem; Lucas Beineke: Dan Pughineanu

Strămoșii: Marchiza: Andreea Hristu; Mireasa: Iulia Samson; Balerina: Loredana Cosovanu; Clown: Alex Popa; Soldatul: Dan Clucinschi; Gangster: Ovidiu Ușvat

-
SEZONUL ROMÂNESC

De: Marshall Brickman & Rick Elice
Regia, coregrafia și costumele: Răzvan Mazilu
Producția muzicală: Alexandra și Alexei Turcan
Decoruri: Sabina Spatariu
Light design: Costi Baciu
Peruci, machiaj: Octavian Mardale
Pregătirea muzicală: Maria Alexievici
Video: Cristian Niculescu
Asistent coregrafie: Monica Petrică
Asistent scenografie, recuzită: Andrei Șova
Efecte speciale și machiaj prostetic: Școala de Machiaj Prostetic
Corepetitori: Anca Săftulescu, Maria Alexievici
Consultant tango argentinian: Daniel Măndiță
2h 30min
Fabrica de Cultură IACM Construcții SA– UniCredit - Sala Faust
1900
SPANIA
Cu: Israel Galván Chelnerii din Bar Rodriguez: Pedro Díaz Romero, Julio Díaz Ruíz, José Pablo Gallego Gálvez, Antonio Escalera Pastor
Percuție: José Carrasco
Dans: Ramón Martínez, María Rubio
Voce: Alejandro Villaescusa
-
SEZONUL SPANIOL

Regia și coregrafia: Israel Galván
Comandat de Centrul pentru Arta Spectacolului UCLA
Prezentat în asociere cu UCSB’s Arts & Lectures, Teatrul Joyce și Teatro della Pergola
Consultant artistic: Pedro G. Romero
Filmare și montaj: Joaquin Aneri, Pedro León
Sunet: Manu Prieto
Cameraman: Juanma Carmona
Grip: Javi López
Director producție: Balbina Parra
Producție: Rosario Gallardo
Produs de: IG Company în asociere cu EdM Productions
Mulțumiri: Real Betis Balompié, Liga de Futbol España
IG Company este susținută de INAEM
SALA 7
CineGold Sibiu
1900
ELVEȚIA
SEZONUL ELVEȚIAN

Film de și cu: Martin Zimmermann
Regia: Anaïs Spiro & Chris Niemeyer
Screenshots: Lukas Gähwiler
Coproducție: OZANGO, Point prod, RTS Radio Télévision Suisse, Martin Zimmermann | MZ Atelier
58min
FITS Online - Înregistrat
1900
ITALIA
SEZONUL ITALIAN

1h
FITS Online - În direct
1900
ITALIA
SEZONUL ITALIAN

1h
Biserica Evanghelică Sf. Ioan
1925
ROMÂNIA
Cu: Nicu Dumitrescu & band
-
SEZONUL ROMÂNESC

Un spectacol de: Nicu Dumitrescu
30min
Pietonala Nicolae Bălcescu
1945
ROMÂNIA
În distribuție: Anamaria Pîslaru, Sorin Dinculescu, Dora Iftode, Alina Crăiță, Valentin Mihalache, Laura Dumitrașcu Duică, Cristina Panait, Sonia Kalman, Daciana Voinescu, Petru Marginean, Alexandru Cruceru
-
SEZONUL ROMÂNESC

Regia: Mihai Mălaimare
Scenografia: Anca Albani, Sanda Mitache, Alina Gurguță, Sergiu Chihaia, Adina Mastalier, Raluca Frățiloiu
Muzică: Răzvan Diaconu
40min
Pietonala Nicolae Bălcescu
2030
ROMÂNIA
Distribuția: Ozana Barabancea
-
SEZONUL ROMÂNESC

Regia: Ozana Barabancea
1h 15min
Piața Mare
2030
ARGENTINA - FRANȚA
Cu: Rosalba Boffa
-
SEZONUL FRANCEZ

40min
Piața Habermann - Zona A
2030
ITALIA
SEZONUL ITALIAN

45min
Piața Huet
2100
ROMÂNIA

Distribuția: Mura – Ada Lupu; Mamocica – Pușa Darie; Marinică - Cosmin Maxim; Străinul– Ionuț Cornilă; Subofițerul – Dumitru Năstrușnicu; Fetele: Dăruța – Diana Roman; Marusia – Diana Vieru; Aurica – Mălina Lazăr; Olea – Ioana Buta; Zina – Iuliana Budeanu; Veturia – Mara Lucaci; Vica - Diana Amitroaie; Lucica – Ioana Aciobăniței; Băieții: Dumitru Georgesc, Radu Homiceanu; Jandarmii: Florentin Hrițcu, Costică Baciu

-
SEZONUL ROMÂNESC

Regie, scenariu și univers sonor: Radu Afrim
Scenografie: Cosmin Florea
Pian, aranjament vocal, pregătire muzicală: Diana Roman
Asistent de regie: Alexandra Vieru
Traducerea în limba engleză: Silvana Prodan
2h 30min
FITS Online - Înregistrat
2100
AUS-GBR-USA
Moderator: Ed Elbourne, Senior Consultant Arup, GBR
Invitați: Dan Potra, Theatre Designer, AUS
Simon Reveley, CEO Figment Productions, GBR
Sarah Ellis, Director Of Digital Development Royal Shakespeare Company, GBR
Paola Prestini, Composer, Co-Founder & Artistic Director National Sawdust, USA
-
EVENIMENT ÎN LIMBA ROMÂNĂ
1h 30min
FITS Online - Înregistrat
2100
AUS-GBR-USA
Moderator: Ed Elbourne, Senior Consultant Arup, GBR
Invitați: Dan Potra, Theatre Designer, AUS
Simon Reveley, CEO Figment Productions, GBR
Sarah Ellis, Director Of Digital Development Royal Shakespeare Company, GBR
Paola Prestini, Composer, Co-Founder & Artistic Director National Sawdust, USA
-
EVENIMENT ÎN LIMBA ENGLEZĂ
1h 30min
FITS Online - Înregistrat
2100
FRANȚA
Cu: Kaori Ito, Yoshi Oïda, Makoto Yabuki
-
SEZONUL JAPONEZ, SEZONUL FRANCEZ

Text de: Jean-Claude Carrière, inpirat de Yukio Mishima
Regia și coregrafia: Kaori Ito & Yoshi Oïda
Muzica: Makoto Yabuki
Lumini: Arno Veyrat
Sunet: Olivier M’Bassé
Costume: Aurore Thibout
Culori textile: Aurore Thibout & Ysabel de Maisonneuve
Colaborare coregrafie: Gabriel Wong
Colaborare regie: Samuel Vittoz
Producător executiv: Maison de la Culture d’Amiens – Pôle européen de création et de production
Producție: Company Himé
Coproducție: Festival d’Avignon, Théâtre de la Ville – Paris
Cu sprijinul CENTQUATRE-PARIS
Cu ajutorul SPEDIDAM
Compania Himé este susținută de Ministerul Culturii DRAC Île-de-France, de Regiunea Île-de-France și de Departamentul Val-de-Marne. Asociația Himé este susținută de fundația BNP Paribas pentru toate proiectele sale.
Kaori Ito este artist asociat la Mac din Créteil, la CENTQUATRE-PARIS și este însoțită de KLAP Maison pentru dans.
1h
Filarmonica de Stat
2100
ROMÂNIA
3h
Piața Mare
2115
SPANIA
Interpreți: Fafá Franco, Tatiana da Silveira, Nick Prescott (DJ)
-
SEZONUL SPANIOL

Decorul: Fafá Franco
Sound Design: Nick Prescott
Light Design: Fafá Franco
Muzica: Nick Prescott
1h 30min
Piața Habermann - Scena
2145
ITALIA
Cu: Alessio Boni, Oxana Casolari, Marco Cupellari, Federico Faggioni, Davide Filippi, Giulia Sarah Gibbon, Adrian Iselin, Mara Lambriola, Hannes Langanky, Giovanni Maia, Iona Petmezakis, Irene Raccanelli, Cesare Trebeschi, Amalia Ruocco, Antonio Santangelo, Davide Tubertini, Elisa Vignolo.
-
SEZONUL ITALIAN

Concept și regie: Stefano Tè
Adaptare text: Giulio Sonno
Consultant regie: Mario Barzaghi
Regia muzicală: Luca Cacciatore, Igino L. Caselgrandi, Domenico Pizzulo
Costume: Teatro dei Venti
Light Design: Alessandro Pasqualini
Tehnician lumini: Stefano Cane
Sunet: Luigi Pascale
Technician: Diego Capitani
Concept decor: Dino Serra
Design și construcție: Dino Serra, Massimo Zanelli
Manager turneu: Daphne Pasini
Manager comunicare: Salvatore Sofia
Contabilitate: Francesca Ferri
O producție Teatro dei Venti, în coproducție cu Klaipeda Sea Festival (Lituania), realizată cu sprijinul Emilia-Romagna Region, the Municipality of Modena, the Modena Foundation, cu contribuția Municipalității din Dolo (VE) în colaborare cu Echidna Association.
50min
Piața Mare
2200
ROMÂNIA
Distribuția: Diana Fufezan, Adrian Matioc
-
SEZONUL ROMÂNESC

De Eric-Emmanuel Schmitt
Un spectacol de: Mariana Cămărășan, Amalia Florina Iorgoiu (regie, scenografie, adaptare, sunet, lumini, video)
Asistent regie: Sanda Anastasof
Manager proiect: Claudia Maior
Traducerea în limba engleză: Camelia Oana
Sincronizarea: Ioana Ignat
1h 50min
FITS Online - Înregistrat
2200
ROMÂNIA
În distribuție: Ofelia Popii, Iustinian Turcu, Dana Taloș, Adrian Matioc, Diana Văcaru Lazăr, Cristian Stanca, Diana Fufezan, Raluca Iani, Mariana Mihu Plier, Adrian Neacșu, Pali Vecsei, Vlad Robaș, Emöke Boldizsár, Cristina Stoleriu, Alexandru Malaicu, Codruța Vasiu, Serenela Mureșan, Johanna Adam, Cristina Ragos, Cendana Trifan, Oana Marin, Veronica Arizancu, Arina Ioana Trif, Fabiola Petri, Gabriela Pîrlițeanu, Ioana Cosma, Cristina Blaga-Tomuș, Ștefania Marola, Eduard Pătrașcu, Mihai Coman, Viorel Rață, Liviu Vlad, Cătălin Neghină, Ștefan Tunsoiu, Andrei Gîlcescu, Horia Fedorca
-
SEZONUL ROMÂNESC

Scenariu original de Silviu Purcărete, inspirat din Sakura Hime Azuma Bunshô, de Tsuruya Nanboku al IV-lea
Regia: Silviu Purcărete
Traducerea din limba engleză : Eugen Gyemant
Muzica originală: Vasile Șirli
Scenografia: Dragoș Buhagiar
Asistenți regie : Eugen Gyemant, Sanda Anastasof
Asistent scenografie : Iuliana Gherghescu
Machiaj: Minela Popa
Pregătirea muzicală: Vlad Robaș
Machiaj: Elena Vlad, Corina Predescu, Alexandra Spătărelu
Manager proiect: Claudia Domnicar
Coordonator marketing: Eliza Ceprăzaru
2h 30min
Fabrica de Cultură IACM Construcții SA– UniCredit - Sala Eugenio Barba
2200
ROMÂNIA
În distribuție: Marian Râlea, Dana Rogoz, Florentina Țilea, Ionuț Vișan
-
SEZONUL ROMÂNESC

De: David Auburn
Regia: Andrei & Andreea Grosu
Traducerea: Anna Maria Popa & Costin Manoliu
Decorul: Vladimir Turturica
Light design: Dragoș Mărgineanu
Traducerea în limba engleză: Sebastian Ispas
1h 30min
Teatrul Gong - etaj
2230
POLONIA
În distribuție: Pawel Paluch; Marcin Styborski; Salbi Hayrapetyan; Przemek Kuczynski; Pawel Wakulinski; Yaroslaw Voitenko; Victoria Lamy
-
Regia: Dariusz Skibinski
Coproducători: Stowarzyszenie Kulturalne “Pocztowka”
50min
Pietonala Nicolae Bălcescu
2245
FINLANDA
Cu: Katerina Repponen, Pasi Nousiainen
-
Un spectacol de și cu: Katerina Repponen, Pasi Nousiainen
Costume: Riikka Heiskanen
Recuzită: Tanssiteatteri Hurjaruuth, Tapio Komulainen
Creație: Company Kate and Pasi
Idee originală: Maksim Komaro
25min
Piața Habermann - Zona A
2300
ROMÂNIA
Distribuția: Ioana Octavia Balint, Raoul Horn, Iulia Victoria Ioana, Oana Antonovici, Aida Olaru, Roxana Orz, Alexandru Romescu
-
SEZONUL ROMÂNESC

Regia și coregrafia: Baczó Tünde
Echipa: Cari Tibor, Gido Zoltán, Korek Adrian
55min
Cavas ULBS
2300
SGP-GBR-IRL-AUS
Moderator: Chris Mercer, Senior Consultant Arup, AUS
Invitați: Charlotte Nors, Managing Director Singapore Repertory Theatre, SGP
Robert Read, CEO National Concert Hall, Dublin GBR/IRL
-
EVENIMENT ÎN LIMBA ROMÂNĂ
1h
FITS Online - Înregistrat
2300
SGP-GBR-IRL-AUS
Moderator: Chris Mercer, Senior Consultant Arup, AUS
Invitați: Charlotte Nors, Managing Director Singapore Repertory Theatre, SGP
Robert Read, CEO National Concert Hall, Dublin GBR/IRL
-
EVENIMENT ÎN LIMBA ENGLEZĂ
1h
FITS Online - Înregistrat
2300
ITALIA
SEZONUL ITALIAN

45min
Piața Huet
2315
SUA
În distribuție : Wes Peden
-
SEZONUL AMERICAN

Regia: Wes Peden
Producător executiv : Gandini Juggling
Coproducție : Maison des Jonglages – Scène Conventionnée Jonglages
Cu sprijinul: Espace Catastrophe - Bruxelles, Carré Magique - Pôle National Cirque en Bretagne, Maison des Jonglages - Scène Conventionnée Jonglages, Académie Fratellini – Saint Denis, Subtopia - Stockholm
30min
Piața Habermann - Zona A