Festivalul Internațional de Teatru de la Sibiu24 iunie – 3 iulie 2022 | ediția a 29-a

0200
SERBIA
De: Sanja Mitrović
Regia: Alexandra Badea
FITS Online - Înregistrat
0300
ROMÂNIA
1h 11min
FITS Online - Înregistrat
0400
China
Distribuția: Lei Fengrui, Xiong Jiaxingzi, Xiong Jiaxingzi, Lei Fengrui, Liu Shi, Liu Bochun, Wang Yaqing, Chen Sheng, Wang Yaqing, Liu Bochun, Chen Jin, Kang Jiahuan, Zhangyan
-
SEZONUL CHINEZESC

De: William Shakespeare
Regia: Cao Yan
Consultant litererar: Ma Wenqi
Dramaturgie: Zhao Zhiyong, Yin Yunhui
Creator scenă: Liu Xinglin
Designer lumni: Hu Yaohui
Character Modeling Designer: Tian Dan
Physique Designer:Yang Qi, Zhang Yinwen
Creator muzică: Chen Xiaoman
Creator afiș: Wu Lei
1h
FITS Online - Înregistrat
0500
RUSIA
Distribuția: Maly Drama Theatre company
-
SEZONUL RUSESC

De: Fyodor Dostoevsky
Adaptarea: Lev Dodin
Regia: Lev Dodin
Scenografie: Eduard Kochergin
Compozitor: Oleg Karavaichuk
Creator costume: Inna Gabai
Asistenți regie: Sergey Bekhterev, Tatyana Shestakova
Antrenori: Mikhail Alexandrov, Valery Galendeyev
Produs de: Maly Drama Theatre-Theatre of Europe
Versiune video a producției produse de canalul de televiziune rusesc Cuture în 2009, în regia lui Galina Lyubimova, lucrare cu camera foto a lui Sergey Lando, Sergey Yurizditsky, Valeriy Lerner, Sergey Zichanovich.
Producția a fost posibilă cu sprijinul „Die Stiftung des Niedersachsen” și al firmei „Hahn Molitor Produktion” (Germania) . Versiune video a producției produse de canalul TV rus Cuture.
Subtitrarea în limba română: Raluca Rădulescu
Traducerea și adaptarea în limba engleză: Mihaela Iușan
1h 18min
FITS Online - Înregistrat
0800
FRANȚA
Echipa artistică: Olivier Grossetête, Christophe Goddet, Guillaume Cros
-
SEZONUL FRANCEZ

Regia: Olivier Grossetête
8h
Piața Mică
0900
ROU-FRA-DEU
Vernisajul va avea loc în 22 august, la ora 14:30
11h
Primăria Municipiului Sibiu ( Centrul de informare turistică)
0900
RUSIA

Distribuție: Lev Nikolaevich Myshkin – Anatoly Grigoryev; Nastasya Filippovna Barashkova – Albina Lozovaya; Parfen Semenovich Rogozhin – Alexander Vostrukhin; Lizaveta Prokofyevna Epanchina – Larisa Chernobaeva; Ivan Fedorovich Epanchin – Andrey Senko; Aglaya Ivanovna Epanchina – Anastasia Panteleeva; Alexandra Ivanovna Epanchina – Sofia Isupova; Adelaida Ivanovna Epanchina – Ksenia Voitenko; Nina Alexandrovna Ivolgina – Natalia Nemtseva; Ardalion Alexandrovich Ivolgin – Yuriy Korablin; Gavrila Ardalionovich Ivolgin – Ian Latyshev; Varvara Ardalionovna Ivolgina – Natalya Serkova; Ivan Alexandrovna Ptitsyn – Evgeny Varava; Belokonskaya – Khalida Ivanova; Ippolit Terentyev – Timofey Mamlin; Afanasii Ivanovich Totsky – Stanislav Kochetkov, Vasily Baitenger; Vasily Pavlovich Radomsky – Vitaly Sayanok

-
SEZONUL RUSESC

De: Fyodor Dostoevsky
Regia: Andrey Prikotenko
Decor și costume: Olga Shaishmelashvili
Lumini: Igor Fomin
Video design: Konstantin Shcepanovskii
Compozitor: Alexander Karpov
Producător creativ: Oxana Efremenko
3h 45min
FITS Online - Înregistrat
0900
ROMÂNIA
Duplex expozițional: Bruno Maria Brad: Monumental – Drawing inside and out
Curatori: dr. Dana Roxana Hrib, Alexandra Gălăbuț
Partener: Festivalul Internațional de Teatru Sibiu
Acțiune cofinanțată de Primăria Municipiului Sibiu
8h
Muzeul de Artă Contemporană
1000
BELGIA
Atelier cu Michèle Noiret
-
3h
CJPCT „Cindrelul Junii” Sibiu
1000
ROMÂNIA
Vernisajul va avea loc în 20 august, la ora 16:00

Expoziție de textile tradiționale de colecție – Iulia Gorneanu și Laura Caraman
Iulia Gorneanu – curator
Laura Caraman – designer de chimono
8h
Centrul Cultural Habitus
1000
ROMÂNIA
Vernisajul va avea loc în 21 august, la ora 16:00

Expoziție de fotografia, arta instalaţiei si muzică - Luana Popa, Dumitru Dinel Teodorescu, Tibor Cari
12h
Teatrul Gong - parter
1000
ROMÂNIA
Vernisajul va avea loc în 21 august, la ora 14:30
12h
Facultatea de Litere și Arte (ULBS)
1000
ROMÂNIA
Echipa: Silvana Dulamă-Popa (curator), Diana Miroșu (scenograf), Alin Popa (design lumină), Zoli Toth (muzică), Dilmana Yordanova și Ovidiu Eftimie (video), Iulian Dinu (foto).
-
Vernisajul va avea loc în 22 august, la ora 16:00
8h
Cercul Militar Sibiu (Sala Festivă)
1000
ROMÂNIA
În distribuție: Mihai Coman, Emőke Boldizsár/Codruța Vasiu, Gabriela Pîrlițeanu/ Ioana Cosma, Pali Vecsei, Cristian Stanca
-
SEZONUL ROMÂNESC

De: Csaba Székely
Regia: Bogdan Sărătean
Scenografia: Mihai Păcurar
Traducere din limba maghiară: Sándor László & Izabella Varró
1h 30min
FITS Online - Înregistrat
1000
ROMÂNIA
Expoziție de pictură, grafică, fotografie, artă decorativă și sculptură
5h 30min
Galeria UAP
1200
ROMÂNIA
Dan Perjovschi
24h
Sala Mare TNRS
1200

Curator expoziție: dr. Alexandru Constantin Chituță
Artist: Alexandru Cînean, autor al expoziției de pictură „Faust. Vanity and Despair”, inaugurată la Muzeul de Artă Contemporană Brukenthal în cadrul FITS 2016.

-
Vernisajul va avea loc în 23 august, la ora 17:00
10h
Piața Mică
1200
ROMÂNIA
Invitați: George Banu, Alina Ledeanu, Silviu Purcărete
1h
Filarmonica de Stat
1200
ROMÂNIA
Invitați: George Banu, Alina Ledeanu, Silviu Purcărete
1h
Filarmonica de Stat
1200
ROMÂNIA
Ștefan Radu Crețu
24h
Zidul exterior TNRS
1200
ROMÂNIA
Cu: Dan Perjovschi
24h
Zidul exterior TNRS
1300
ROMÂNIA-UCRAINA
1h
Filarmonica de Stat
1400
ROMÂNIA
Cu Israel Galván (Israel Galván Company)
1h 30min
CJPCT „Cindrelul Junii” Sibiu
1400
MACEDONIA
De: Dejan Dukovski
Regia: Eugen Jebeleanu
FITS Online - Înregistrat
1400
DANEMARCA
Eveniment moderat de: Bobi Pricop & Andrei C. Șerban
Traducerea de Diana Polgar
Directed by: Bogdan Sărătean
Invitați: Ștefan Baghiu, Eugen Jebeleanu
1h
Centrul Cultural Habitus
1500
ROMÂNIA-FRANȚA
EVENIMENT ÎN LIMBA ENGLEZĂ
57min
FITS Online - Înregistrat
1500
ROMÂNIA-FRANȚA
EVENIMENT ÎN LIMBA ROMÂNĂ
FITS Online - Înregistrat
1600
ROMÂNIA

Distribuția: Marian Alexandru Chiculiță (Robinson Crusoe), Ana Eleonora Baroi (Sirena), Ștefi Sandu (Mary), Claudiu Vrabie (Iedu', Bătrânul), Mihai Vodă (Vineri), Florin Gardan (Piratul), Mara Lucaci (Adelaide Selkirke), Ioana Dobrea (Adelaide II Selkirke), Mălina Lazăr (Adelaide III Selkirke), Andrei Butnariu (Majordomul, Regele Mabolo), Răzvan Grosu (Beduinul, Căpetenia beduinilor), Tudor Hurmuz (Randolph Selkirke), Teodor Macsimov (Matelotul chitarist), Ion Bivol (Matelotul toboșar)

-
SEZONUL ROMÂNESC

Text de Ada Milea, după Gellu Naum
Regia și coregrafia: Octavian Jighirgiu / Ancuța Macovei & Alice Veliche
Muzica: Ada Milea
Scenografia: Alina-Dincă Pușcașu
Vocal coach: Lăcrămioara Hrubaru-Roată & Bobo Burlăcianu
Coproducător: Ateneul Național Iași
1h 20min
Cavas ULBS
1600
ROMÂNIA-FRANȚA
În distribuție: Ioana Bugarin, Nicholas Cațianis, Clémence Laboureau, Radouan Leflahi, Ilinca Manolache, Claire Puygrenier, Alex Călin (voce și video/voice and video)
-
SEZONUL ROMÂNESC ȘI SEZONUL FRANCEZ

De: Yann Verburgh
Regia: Eugen Jebeleanu
Scenografia: Velica Panduru
Compoziție sunet: Rémi Billardon
Light design: Marine Le Vey & Alexandru Macrinici
Video design: Ioana Bodale & Vlad Lăzărescu
Asistent regie: Ugo Léonard
Asistenți scenografie: Ana Ienașcu & Nina Tanné
Supratitrare live: Zamfira Năstăsache (cu un soft Panthea/on a soft by Panthea)
Co-producători (din partea Franței): Maison de la Culture d’ Amiens, Le Phénix Scène Nationale Valenciennes, Théâtre de Choisy-le-Roi, Le Gallia Théâtre, La Comédie de Béthune and Centre Dramatique National du Nord-Pas-de-Calais
Cu sprijinul: La Chartreuse - National Writing for Theatre Centre from Villeneuve-les-Avignon, SPEDIDAM, POROSUS Donation Fund
2h 30min
FITS Online - În direct
1600
ROMÂNIA-FRANȚA
În distribuție: Ioana Bugarin, Nicholas Cațianis, Clémence Laboureau, Radouan Leflahi, Ilinca Manolache, Claire Puygrenier, Alex Călin (voce și video/voice and video)
-
SEZONUL ROMÂNESC ȘI SEZONUL FRANCEZ

De: Yann Verburgh
Regia: Eugen Jebeleanu
Scenografia: Velica Panduru
Compoziție sunet: Rémi Billardon
Light design: Marine Le Vey & Alexandru Macrinici
Video design: Ioana Bodale & Vlad Lăzărescu
Asistent regie: Ugo Léonard
Asistenți scenografie: Ana Ienașcu & Nina Tanné
Supratitrare live: Zamfira Năstăsache (cu un soft Panthea/on a soft by Panthea)
Co-producători (din partea Franței): Maison de la Culture d’ Amiens, Le Phénix Scène Nationale Valenciennes, Théâtre de Choisy-le-Roi, Le Gallia Théâtre, La Comédie de Béthune and Centre Dramatique National du Nord-Pas-de-Calais
Cu sprijinul: La Chartreuse - National Writing for Theatre Centre from Villeneuve-les-Avignon, SPEDIDAM, POROSUS Donation Fund
2h 30min
Fabrica de Cultură IACM Construcții SA– UniCredit - Sala Lulu
1600
ROMÂNIA
Distribuția: DVORI (14 ani) Cristiana Luca/ Ecaterina Lupu; ASAF ( 17 ani ) Andrei Bibire; GIDI (17 ani) Cătălin Bucur; SELA (17 ani) Theodor Șoptelea; ȘMULICK (17 ani) Ștefan Mihai
-
SEZONUL ROMÂNESC

De: Edna Mazya
Regia: Diana Mititelu
Traducerea în limba română: Ada - Maria Ichim
Scenografia: Răzvan Bordoș
Lighting-design: Cristian Niculescu & Alexandru Bibere
Traducerea în limba română: Petru Stoica
1h 15min
Teatrul Gong - etaj
1600
ROMÂNIA
Actori: Oana Pellea, Mircea Rusu, Cristina Casian, Florina Gleznea, Richard Bovnoczky, Ionuț Grama
-
SEZONUL ROMÂNESC

Regia: Mariana Cămărășan
Oana Pellea - Cuvintele dintre mine și tine. Întâlnirile Oanei Pellea: Caragiale
Teatrolog: Anca Ioniță
Scenografia: Vladimir Turturica
Video design: Vlad Lăzărescu
Foto: Cătălina Flămânzeanu
Grafică: Sergiu Doroftei
Video, editing: WakaUaca studio
Preview și seria making-of - Caragiale e de vină!
Text de: Matei Vișniec
Echipa de creație: Vladimir Turturica, Vlad Lăzărescu, Ștefan Vasilescu, Amalia Iorgoiou, Mariana Cămărășan
Proiect al Asociației Goong, realizat cu sprijinul Raiffeisen Bank, Teatrul Mic și Muzeul Național al Literaturii Române
1h 10min
FITS Online - Înregistrat
1700
ELVEȚIA
De și cu: Camilla Pessi & Simone Fassari
-
SEZONUL ELVEȚIAN

Regia: Valerio Fassari & Louis Spagna
Colaborare artistică: Pablo Ariel Bursztyn
Cercetare clovni: Valerio Fassari
Compozitor: Antonio Catalfamo
Light design: Marco Oliani
Design costume: Fleur Marie Fuentes
S.O.S. costume: Ruth Mäusli
Tehnică aeriană: Françoise Cornet
Management: Kate Higginbottom
Produs de: Compagnia Baccalà
Coproducţie: Teatro Sociale Bellinzona & Quai des Arts Rumilly
1h
Filarmonica de Stat
1700
SUA
Dansator: Lloyd Knight
-
SEZONUL AMERICAN

Coregrafia: Molissa Fenley
Regizor repetiție: Rebecca Chaleff
Design lumini: David Moodey
Supervizare costume: Marc Happel
Croitorie: Heather Cameron Freedman
Manager scenă: Meghan Rose Murphy
Muzica: „Ritualul Primăverii” de Igor Stravinski (aranjament McPhee), Detroit Symphony Orchestra, Antal Dorati - dirijor
Prin acord cu Boosey & Hawkes, Inc., editor și proprietar al drepturilor de autor
Film produs de: Nel Shelby Productions
36min
FITS Online - Înregistrat
1730
JAPONIA
În distribuție: Manami Goto, Hiromichi Aramaki, Yoko Matsuo, Tomo Fuchisawa, Imura Ko, Akino Yoshihara, Ayumi Hasegawa, Shoki Abe, Takuya Yoshida, Raizo Uno, Peter Goessner
-
SEZONUL JAPONEZ

După: Kobo Abe „Femeia nisipurilor”(roman), de Uzume Theater
Regia: Peter Goessner
Costume: Akino Yoshihara
Light design: Ayako Kazawa
Sound design: Toshifumi Yano
Compozitor: Hiromichi Sakamoto
Subtitrare: Tomoko Goto, Yuna Maeda
Original J-Pop Song: UA (cântăreţ)
Stage design: Kei Ishihara
Video projection: Masahiro Hamajima, Raizo Uno
Traducerea în limba română: Silvana Vulcan
Coproducători: Japan Arts Council, Office WERK Co.,Ltd., LaSens co. ltd., STAGE OFFICE
2h 15min
Teatrul Gong - parter
1800
ROMÂNIA

În distribuție: Veronica Arizancu, Emöke Boldizsár, Diana Fufezan, Horia Fedorca, Raluca Iani, Marius Turdeanu, Alexandru Malaicu, Adrian Matioc, Serenela Mureşan, Adrian Neacşu, Eduard Pătraşcu, Ofelia Popii, Cristina Ragos, Ciprian Scurtea, Cristian Stanca, Pali Vecsei, Corina Vişinescu // Copilul: Theodor Domnicar; Organist: Monica Florescu

-
SEZONUL ROMÂNESC

Exerciții scenice inspirate din opera lui Jonathan Swift
Coordonator: Silviu Purcărete
Scenografie şi light design: Dragoş Buhagiar
Muzica Shaun Davey
Asistenţi regie: Sanda Anastasof, Crista Bilciu
Asistent mişcare: Attila Bordas
Consultant scenariu: Lia Bugnar
Traducere şi adaptare texte: Crista Bilciu
1h 25min
Sala Mare TNRS
1800
PORTUGALIA
În distribuţie: Inês Graça, Luis Barroso si Luis Santos
-
Texte de: Inês Graça
50min
Biserica Reformată Calvină
1830
MAREA BRITANIE-ELVEȚIA-AUSTRIA-MAROC
În distribuție: Farah Deen, Mohammed Hammich, Ouahib Hammich
-
SEZONUL BRITANIC

Coregrafie: Etta Ermini
Coproducători : Split Second Productions UK, Roundabout Europe
25min
Piața Habermann - Zona A
1900
ROMÂNIA-SUEDIA

Componența ansamblului: Cristian Oroșanu – dirijor, Irina Ionescu – soprană, Kristofer Lundin – tenor, Carla Maria Stoleru – flaut, Emil Vișenescu – clarinet, Laurențiu Darie – fagot, Maria Bîldea – harpă, Scripcariu Tudor-Dan vibrafon, Denisa Vlădoianu-Rotaru – trianglu, tam-tam, Alexandru Stroe – timpani

-
SEZONUL ROMÂNESC

Text: biblic, original în ebraică
Compozitor, coordonare artistică: Laurențiu Ganea
1h 20min
FITS Online - În direct
1900
ROMÂNIA-SUEDIA

Componența ansamblului: Cristian Oroșanu – dirijor, Irina Ionescu – soprană, Kristofer Lundin – tenor, Carla Maria Stoleru – flaut, Emil Vișenescu – clarinet, Laurențiu Darie – fagot, Maria Bîldea – harpă, Scripcariu Tudor-Dan vibrafon, Denisa Vlădoianu-Rotaru – trianglu, tam-tam, Alexandru Stroe – timpani

-
SEZONUL ROMÂNESC

Text: biblic, original în ebraică
Compozitor, coordonare artistică: Laurențiu Ganea
1h 20min
Biserica Evanghelică Sf. Ioan
1900
FRANȚA
Cu: Sylvia Camarda, Annabelle Chambon, Cédric Charron, Conor Doherty, Stella Höttler, Ivana Jozić, Pietro Quadrino, Matteo Sedda, Irene Urciuoli
-
SEZONUL BELGIAN

Un spectacol de: Jan Fabre
Regie film: Stéphane Pinot
Director de imagine: Georges de Genevraye
Traducerea în limba română: Sorina Tomulețiu, Alina Serota
Coproducție: La compagnie des Indes
SALA 7
CineGold Sibiu
1900
FRANȚA - UNGARIA
Cu: Djino Alolo Sabin, Timothé Ballo, Abdel Kader Diop, Aipeur Foundou, Bi Jean Ronsard Irié, Jean-Paul Mehansio, Marius Sawadogo, Boukson Séré
-
SEZONUL FRANCEZ

Coregrafia: Josef Nadj
Colaborare artistică: Ivan Fatjo
Lumini: Rémi Nicolas
Coloană sonoră: Tatsu Aoki & Malachi Favors Maghostut, Peter Brötzmann & Han Bennink, Eureka Brass Band, Jigsaw, Lucas Niggli, Peter Vogel
Manger tehnic: Sylvain Blocquaux
Sunet: Ivan Fatjo
Producție și turnee: Bureau PLATÔ - Séverine Péan, Emilia Petrakis
Producător executiv: Atelier 3+1
Coproducție: Les Nuits de Fourvière, Festival International de la Métropole de Lyon, Les Théâtres de la Ville de Luxembourg, Le Trident, Scène Nationale de Cherbourg-en-Cotentin, MC 93 – Maison de la Culture de Seine-Saint-Denis, La Comédie de Valence, Centre dramatique national Drôme-Ardèche, Charleroi danse, centre chorégraphique de Wallonie - Bruxelles, Le Grand Angle – Scène régionale / Pays Voironnais, Les Salins, Scène nationale de Martigues | Centre chorégraphique national de Tours, Thomas Lebrun (Accueil studio), Théâtre des Quatre Saisons - Scène Conventionnée d'intérêt national «Art et Création»
Cu sprijinul: Ministère de la Culture – DRAC île de France, Région Ile-de-France, Teatroskop - a program initiated by the French Institute, the Ministry of Culture and the Ministry of Europe and Foreign Affairs, Angers - Centre National de Danse Contemporaine, CN D - Centre national de la danse, La Briqueterie - CDCN du Val-de-Marne, la Scène nationale d’Orléans
55min
Fabrica de Cultură IACM Construcții SA– UniCredit - Sala Eugenio Barba
1900
RUSIA
SEZONUL RUSESC

30min
Pietonala Nicolae Bălcescu
1915
ITALIA
În distribuţie: Luca Regina, Nunzio Fimiani
-
SEZONUL ITALIAN

Regia: Lucchettino
Tehnician: Davide Allena
30min
Piața Habermann - Zona A
1930
ROMÂNIA
În distribuție: Laurențiu Vlad, Verzescu Alexandru, Florin Eugen Pârvu și actorii masteranzi ai Departamentului de Artă Teatrală din cadrul Facultății de Litere și Arte a Universității Lucian Blaga Sibiu
-
SEZONUL ROMÂNESC

Regie: Râlea Marian
Coproducători: Universitatea „Lucian Blaga” Sibiu
1h
Pietonala Nicolae Bălcescu
2000
MAREA BRITANIE
În distribuţie: Maxine Brooks, Ian Quashie, Myrel Robinson, Geni Hall, Juliet Waite, Herolin Guy, Alex Hayles, Dean Lawrence, Paul Kinkead, Jonathan Herbert
-
SEZONUL BRITANIC

Un spectacol de: Maxine Brooks & The Birmingham Community Gospel Choir
50min
Biserica Romano-Catolică
2000
SPANIA
Distribuția:
Dansatori: David Gutiérrez, Paula Reyes, Judit Perez, Andrea Amaya, Alba Soto, Claudia Martinell & Estefanía Maiz.
Muzicieni: Jose Gómez Castilla, Rafael Bueno, Jordi Centeno, Antonio Villaverde & Alejandro Martínez
-
SEZONUL SPANIOL

Regia și coregrafia: David Gutiérrez
Muzica: Luxurîa
Regizor tehnic Salvador Llorca
Regizor muzical: Jose Gómez Castilla
Dramaturgia: David Gutiérrez & Paula Reyes
Scenografia & light design: Salvador Llorca
Sound design: Mauro S. Rizzo
Costumen: Producciones Gutierrez and Hokerty Man
Management: Flamenco Agency, Jaime Trancoso, Ph.D.
Tehnician sunet: Mauro Rizo
Technician lumini: Salvador Llorca
1h 20 min
Centrul Cultural "Ion Besoiu"
2000
ROMÂNIA
Distribuția: DVORI (14 ani) Cristiana Luca/ Ecaterina Lupu; ASAF ( 17 ani ) Andrei Bibire; GIDI (17 ani) Cătălin Bucur; SELA (17 ani) Theodor Șoptelea; ȘMULICK (17 ani) Ștefan Mihai
-
SEZONUL ROMÂNESC

De: Edna Mazya
Regia: Diana Mititelu
Traducerea în limba română: Ada - Maria Ichim
Scenografia: Răzvan Bordoș
Lighting-design: Cristian Niculescu & Alexandru Bibere
Traducerea în limba română: Petru Stoica
1h 15min
Teatrul Gong - etaj
2000
ROMÂNIA
SEZONUL ROMÂNESC

De și cu: Nadayana
1h 15min
Biserica Fortificată Cisnădioara
2000
SPANIA
Actori: Enric Casso, Andreu Sans, Alejandro Navarro, Manuel Sebastian
-
SEZONUL SPANIOL

Design decor: Quico Estivill
Construcție decor: Cia. La Tal
Pictură decor: Txema Rico
Design și pictură costume: Txema Rico
Execuție costume: Taller Maravillas
Muzica: Tales Music
40min
Piața Habermann - Scena
2030
RUSIA
SEZONUL RUSESC

30min
Pietonala Nicolae Bălcescu
2045
ITALIA
Cu: Alessio Dantignana, Valeria Pediglieri
-
SEZONUL ITALIAN

Regia: Emanuele Avallone
40min
Piața Habermann - Zona A
2100
ELVEȚIA
În distribuţie: Simon Senn, Arielle F & un corp virtual
-
SEZONUL ELVEȚIAN

Traducerea în limba română: Silvana Prodan
Regia și conceptul: Simon Senn
Producător: Compagnie Simon Senn
Coproducători: Théâtre Vidy-Lausanne – Le Grütli, Centre de production et de diffusion des Arts vivants Théâtre du Loup
Distribuție și turnee: Théâtre Vidy-Lausanne
Cu sprijinul: Porosus – Fondation suisse pour la culture Pro Helvetia – Fondation Ernst Göhner Pour-cent culturel Migros – Loterie Romande
1h
FITS Online - În direct
2100
ROMÂNIA
SEZONUL ROMÂNESC

3h
Parcul Astra
2145
ITALIA
În distribuţie: Luca Regina, Nunzio Fimiani
-
SEZONUL ITALIAN

Regia: Lucchettino
Tehnician: Davide Allena
30min
Piața Habermann - Zona A
2200
ROMÂNIA
Distribuție: Oana Brânzan/Gabriela Pîrlițeanu, Ioana Cosma, Ali Deac, Horia Fedorca, Alexandru Malaicu, Fabiola Petri, Cristina Ragos, Arina Ioana Trif, Cendana Trifan, Ștefan Tunsoiu, Iustinian Turcu, Marius Turdeanu
-
SEZONUL ROMÂNESC

Un spectacol de Alexandra Badea
Scenografie: Cosmin Florea
Muzica originală: Claudiu Urse
Regia tehnică: Nicușor Văcariu
Sunet: Costin Todirenchi
Lumini: Dorin Părău, Ioan Macrea
Video: Claudiu Mihăilescu
Recuzită: Ana Dumitru
Cabine: Adriana Moga
Asistent regie și sufleor: Corina Predescu
Manager de proiect: Ioana Nistorescu
Traducerea în limba engleză: Silvana Vulcan
Sincronizarea: Diana Merlan

Spectacol realizat cu sprijinul proiectului european Be SpectACTive!
1h 55min
FITS Online - Înregistrat
2200
JAPONIA
În distribuție: Manami Goto, Hiromichi Aramaki, Yoko Matsuo, Tomo Fuchisawa, Imura Ko, Akino Yoshihara, Ayumi Hasegawa, Shoki Abe, Takuya Yoshida, Raizo Uno, Peter Goessner
-
SEZONUL JAPONEZ

După: Kobo Abe „Femeia nisipurilor”(roman), de Uzume Theater
Regia: Peter Goessner
Costume: Akino Yoshihara
Light design: Ayako Kazawa
Sound design: Toshifumi Yano
Compozitor: Hiromichi Sakamoto
Subtitrare: Tomoko Goto, Yuna Maeda
Original J-Pop Song: UA (cântăreţ)
Stage design: Kei Ishihara
Video projection: Masahiro Hamajima, Raizo Uno
Traducerea în limba română: Silvana Vulcan
Coproducători: Japan Arts Council, Office WERK Co.,Ltd., LaSens co. ltd., STAGE OFFICE
2h 15min
Teatrul Gong - parter
2200
ROMÂNIA
În distribuție: Emőke Boldizsár, Daniel Plier, Valentin Späth, Olga Török, Paula Breuer, Yannick Becker
-
SEZONUL ROMÂNESC

De: Heiner Müller
Regia: Hunor Horváth
Asistent regie: Paula Breuer
Dramaturgia: Genia Enzelberger
Scenografia: Elöd Golicza
Costumele: Andreea Săndulescu
Video: Andrei Rancz
Muzica: Bence Konya-Ütö și Magor Bocsárdi
1h 30min
Fabrica de Cultură IACM Construcții SA– UniCredit - Sala Lulu
2230
ITALIA
Cu: Alessio Dantignana, Valeria Pediglieri
-
SEZONUL ITALIAN

Regia: Emanuele Avallone
40min
Piața Habermann - Zona A
2300
ROMÂNIA
Cu: Andreea Preda
-
SEZONUL ROMÂNESC

Textul după: Aglaja Veteranyi
Regia: Iustinian Turcu
Consultanți scenografie: Raluca Cosăreanu, Alexandru Cînean, Alin Gavrilă
Costume: Raluca Cosăreanu
Muzică originală: Claudiu Urse
Coordonator musical: Anca Arnău
Light design: Dorin Părău
Asistente proiect: Violeta Buduleci și Denisa Bar
Manager proiect: Luminița Bîrsan
1h
Cavas ULBS