staff

Honorary Members

George Banu - Essayist, Honorary Professor of Theatre Studies at the University La Sorbonne Nouvelle (Paris III)

Yun Cheol Kim -Honorary President of the International Association of Theatre Critics

Jonathan Mills - Former Director Edinburgh International Festival

Silviu Purcărete - Director

Noel Witts - Univ. Prof. at Leeds Metropolitan University

Kazuyoshi Kushida – Director Matsumoto Performing Arts Centre

Ioan Holender - Artistic Advisor of Metropolitan Opera New York and Tokyo Spring Festival, Honorary member of the Vienna State Opera and Volksoper Vienna

Management

Constantin Chiriac - Festival President

Cristian Radu - Executive Manager

Irina Albu - Financial Director

Cristian Racz - Manager producție și suport tehnic

Florin Ţicu - Local Public Administration authorities coordinator

Vicenţiu Rahău – Curator Indoor Events

Dan Bartha-Lazăr – Curator Outdoor Events

Andrada Cazan - Assistant to the Festival President, Special Guests

Coordination

Vicenţiu Rahău – Indoor Events

Dan Bartha-Lazăr – Outdoor Events

Companies, Special Events and Guests Coordination

Ramona Hristea – International companies

Diana Dobre – International companies

Fabiola Eidloth – International companies

Claudia Domnicar – Romanian companies, Reading Performances

Luminiţa Bîrsan – Drama and ArtsnManagement Universities Convention, Moldavian companies

Andrada Cazan - Special Conferences, Film Section

Claudia Domnicar - Book Launches

Daria Ciobanu - Exhibitions

Horvath Hunor - International relations

Claudia Domnicar - International relations

Bogdan Sărătean - Reading Performances director

Adriana Bârză - Workshops

Alin Gavrilă - Exhibitions

Anca Boieru – Church musi

Raluca Ioana Irimia – Organ Concerts in the Saxon Churches from Transylvania

Walk of Fame

Ioana Băilă (Paștiu)

Florin Țicu

Walk of Fame Gala

Ana Boariu

Ioana Băilă

Andrada Cazan

Daria Ciobanu

PR

Cristina Ghinea - PR coordinator

Octavian Saiu - Conference moderator

Cătălin Ştefănescu - Reading Performances moderator

Oltea Zambori – managing partner PR Beta

Adrian Mărgineanu - senior graphic designer

Gabriela Hogea – junior webmaster

Costin Chesnoiu - editor video senior & display multimedia, secțiunea film

Adrian Matioc – editor video

Photographers

Paul Băilă - Official photographer of the festival

Adrian Bulboacă - Official photographer of the festival

Sebastian Marcovici - Official photographer of the festival

Dragoș Dumitru - Official photographer of the festival

Maria Ştefănescu - Official photographer of the festival

Nicolae Gligor - Official photographer of the festival

Rareș Helici - Official photographer of the festival

Program Display

Mihai Zugravu - Program Display Coordinator

Marius Domnica - Display

Publications

Claudia Domnicar - Books Collection Coordinator of Sibiu International Theatre Festival

Diana Nechit – traslation antologie

Ionuţ Tomuş - Aplauze Magazine chief editor, Special publications

Alba Stanciu – Corrections

Sponsorship

Ioana Băilă (Paştiu) - Sponsorship account manager

Tiberiu Mercurian - Sponsorship account manager

Ticketing

Daria Ciobanu - Ticketing coordinator

Ştefania Dogariu - Ticketing – box office

Costin Alaci - ticketing assistant

Info Desk

Dana Pârvulescu - Info Desk

Andrada Muntean - Asistent Info Desk

Supertitles and translations

Camelia Oană - Coordinator

Traducători: Sorina Tomulețiu, Iuliana Guillot, Laura Costescu, Mihaela Tălpaș, Camelia Oană, Oana Călbăjos, Silvana Prodan, Silvana Vulcan, Eugenia Neacșu, Adina Pop Coman

Interpreți: Camelia Oană, Mihaela Tălpaș, Oana Călbăjos, Silvana Vulcan, Eugenia Neacșu, Iuliana Guillot

Logistics

Cosmin Răpeanu - Accommodation / Transport

Alexandru Roșca - Transfer services and local transport

Filip Zaharie - Transfer services and local transport

Technical Staff

Dorin Părău – Coordonator tehnic lumini și sunet / Lights and sound technical coordinator

Alexandru Uca – coordonator tehnicieni scena

Personal tehnic şi de asigurare a serviciilor la scene (în ordine alfabetică) / Technical and stage service staff (in alphabetical order): Ioan Balea, Toma Banea Andraş, Bogdan Toma Banea, Camelia Daniela Banu, Petru Băra, Petrică Drăgoiu, Ana Dumitru, Vasile Gligorea, Elena Hărşan, Iliu Gheorghe, Laţcu Viorel Ioan, Claudiu Mihăilescu, Ovidiu Militaru, Alexandru Mocanu, Adriana Moga, Eugenia Moldovan, Nicolae Muntean, Neagu Ilie, Dorin Părău, Mihai Părău, Olimpia Predescu, Bogdan Ropcean, Gheorghiţa Rosalim, Ioan Cristian Sădean, Cătălin Scheau, Alexandra Spatarelu, Maria Steva, Ionut Stoica, Ovidiu Constantin Trocaru, Mircea Todor, Anca Vintilă, Elena Vlad

Venue Resonsabiles

Coca Ovidiu – coordonator responsabili spatii de joc

Ștefan Bucșă– responsabil spatiu joc Teatrul Naţional „Radu Stanca” Sibiu

Nicolae Văcariu - responsabil spatiu joc Fabrica de Cultură UniCredit (Sala Faust și outdoor)

Ovidiu Coca - responsabil spatiu joc Fabrica de Cultură UniCredit (Sala Eugenio Barba și Sala Lulu)

Gabriela Vlad - responsabil spatiu joc Teatrul Naţional „Radu Stanca” - Sala Studio

Lidia Baciu - responsabil spatiu joc Colegiul Naţional „Octavian Goga” (Sala de sport)

Ciprian Drăghici - responsabil spatiu joc Filarmonica de Stat (Sala Thalia)

Nistor Gabriela - responsabil spatiu joc Biserica Fortificată Cisnădioara

Anca Boieru - responsabil spatiu joc Biserica Evanghelică Sf. Ioan, Biserica Romano-Catolică Biserica Ursulinelor , Biserica Franciscană, Biserica Reformată Calvină

Alina Cozac - responsabil spatiu joc Pietonala Nicolae Bălcescu

Rares Scsor – responsabil tehnic spatiu joc Piața Mare

Mihai Drăghici - responsabil spatiu joc Piața Mare

Mihai Isdrailă- responsabil spatiu joc Piața Mică

Ioan Blaga - responsabil spatiu joc Piața Habermann

Vasile Gaidarji – responsabil spațiu Habitus

Alina Damian – responsabil spatiu Humanitas

Anton Balint - responsabil spatiu ateliere Casa de Cultură a Studenților

Dorina Tarcea - responsabil spatiu ateliere Centrul Cindrelul Junii

Raluca Mitea - responsabil spatiu ateliere Biblioteca Astra

Sibiu Performing Arts Market

Constantin Chiriac - President of the Sibiu Performing Arts Market

Eliza Ceprăzaru - Coordinator

Alexandra Popa - Participants responsible

Cristina Ghinea - PR & Communication

Adrian Mărgineanu - senior graphic designer

Gabriela Hogea - junior webmaster

Cosmin Chivu - Introducing the presentations & Conferences moderator

Adriana Bârză-Cârstea - Moderator “Meetings and Classes with Great Choreographers”

Diana Duțu - Cultural Conversations Responsible

David Bîc - Technic responsible

Therme Art Forum: theatre and architecture

Yaroslava Babenchuk

Cristina Bica

Eliza Ceprăzaru

Florin Țicu

Mihai Zugravu

Volunteering Programme

Andrada Grosu - Coordinator of the Volunteering Programme

Mayumi Taniguchi - Japanese Volunteering Programme Coordinator and Assistant to the International Volunteering Programme

Legal Advisors & Human Resources

Adrian Ristea

Florina Lungoci

Accounting

Simona Roşca

Gabriela Călugăru

Lidia Bucerzan

Mioara Predescu

Georgeta Barb

Adriana Dragan

Protocol

Arina Bartha-Lazăr

Tania Chiriac

Mihaela Bartha-Lazăr

Alina Stoian

Renate Müller-Nica

Vlad George

SibiuBookFestival

Narcis Buzilă – Project Manager

Sibiu ParticipatoryProgramming - Be SpectACTive!

Sibiu Participatory Programming - Be SpectACTive!: Vicențiu Rahău, Corina Predescu, Eliza Ceprăzaru, Cristina Boghiu , Adrian Banu, Denisa Ciocoiu , Flavia Pătrășcoiu, Cristina Stănescu, Ioana Poșa, Gabriela Enache, Florentin Logigan , Loredana Nagy

Artistic

Artistic department (in alphabetical order): Johanna Adam, Sanda Anastasof, Veronica Arizancu, Ioana Blaga Frunzescu, Geraldina Basarab, Emöke Boldizsár, Lerida Buchholtzer, Daniel Bucher, Anca Cipariu, Constantin Chiriac, Mihai Coman, Ioana Cosma, Florin Coşulet, Ali Deac, Diana Fufezan, Cristina Ghinieș, Dan Glasu, Raluca Iani, Dana Maria Lăzărescu, Alexandru Malaicu, Adrian Matioc, Rodica Mărgărit, Nicolae Mihoc, Mariana Mihu, Renate Müller Nica, Adrian Neacşu, Gabriela Neagu, Cătălin Neghină, Ioan Paraschiv, Eduard Pătraşcu, Cătălin Pătru, Fabiola Petri, Gabriela Pîrlițeanu, Veronica Popescu, Ofelia Popii, Daniel Plier, Cristina Ragos, Viorel Raţă, Marian Râlea, Vlad Robaş, Bogdan Sărătean, Ciprian Scurtea, Valentin Spath, Cristian Stanca, Dana Taloş, Serenela Tălmăcean, Marius Turdeanu, Ștefan Tunsoiu, Iustinian Turcu, Arina Trif, Cendana Trifan, Codruţa Vasiu, Diana Văcaru Lazăr, Pali Vecsei, Ema Veţean, Liviu Vlad

Drivers: Ilie Nicoară, Aurel Stroe

Administrative technical staff (in alphabetical order): Ovidiu Fetean, Mihai Ionescu, Sever Munthiu, Ana Muntean, Ana Muţiu, Elena Pârvulescu, Lucian Tarcea, Ioan Tatu